Aktualności

          • Święto wolności i ojczyzny – akademia 3 Maja w naszej szkole.

          • Dnia 30 kwietnia 2026 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Celem uroczystości było przybliżenie znaczenia tego ważnego wydarzenia historycznego oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.

            Uroczystość rozpoczęła się w wyjątkowo podniosłej i wzruszającej atmosferze. Akademię poprzedziła poruszająca piosenka „Biały krzyż”, która wprowadziła wszystkich zgromadzonych w nastrój refleksji i zadumy. Następnie prowadzący powitali gości i zaprosili do wspólnego przeżywania tej szczególnej chwili.

            W dalszej części uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny, w którym ukazali znaczenie takich wartości jak ojczyzna, naród i wolność. W przystępny sposób przybliżono również okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz jej rolę w historii Polski.

            Szczególne wrażenie na publiczności wywarła inscenizacja obrad Sejmu Wielkiego z udziałem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz posłów. Uczniowie z dużym zaangażowaniem odegrali swoje role, przybliżając moment uchwalenia Konstytucji i podkreślając jego znaczenie dla losów państwa.

            Uroczystość została wzbogacona o występy artystyczne. Uczniowie wykonali pieśń „Witaj majowa jutrzenko”, utwór „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, a także piosenkę „Wolność”, która w szczególny sposób podkreśliła wartość swobody i odpowiedzialności za ojczyznę. Recytacje wierszy oraz wypowiedzi dotyczące takich pojęć jak wolność, naród i ojczyzna skłoniły zebranych do refleksji nad ich znaczeniem we współczesnym świecie.

            Zwieńczeniem akademii było wspólne odśpiewanie pieśni „Rota”, które nadało wydarzeniu szczególnie uroczysty charakter. Całość przebiegła w atmosferze skupienia, powagi i dumy z polskiej historii.

            Uroczystość była ważną lekcją patriotyzmu i historii. Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz nauczycieli udało się stworzyć wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników.

            Tekst, foto: Monika Długołęcka, Anna Ruszczyk

             

          • Mistrzowie wiedzy o Polsce wyłonieni!

          • Dnia 15 kwietnia 2026 roku w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy patriotycznej pt. „Wiem wszystko o Polsce, bo jestem Polakiem”. Konkurs miał formę testu sprawdzającego wiedzę uczniów z zakresu historii, kultury oraz symboli narodowych Polski.

            Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań historycznych, pogłębianie wiedzy o ojczyźnie oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży. Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem, a poziom konkursu był bardzo wysoki.

            Rozstrzygnięcie konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród odbyło się 30 kwietnia 2026 roku podczas szkolnej akademii. Po zaciętej rywalizacji wyłoniono czterech Mistrzów oraz dwóch Wicemistrzów.

            Mistrzowie: Natan Idzikowski, Oliwia Śniadala, Miłosz Minota, Karolina Brejnak.Wicemistrzowie: Julia Brejnak, Dominik Kraska.

            Laureaci otrzymali statuetki oraz nagrody rzeczowe jako wyraz uznania za swoją wiedzę i wysiłek włożony w przygotowanie do konkursu.

            Wszyscy uczestnicy zostali docenieni i nagrodzeni wyjątkowym upominkiem – ręcznie wykonanymi, patriotycznymi ciasteczkami, które były miłym akcentem podkreślającym charakter wydarzenia.

            Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i był wartościową lekcją patriotyzmu. Dzięki takim inicjatywom uczniowie mają możliwość rozwijania swojej wiedzy oraz budowania więzi z historią i tradycją naszego kraju.

            Tekst, foto: Anna Ruszczyk, Monika Długołęcka

          • XX Gminny Festiwal Piosenki Uczniowskiej

          • W Szkole Podstawowej  w Pasiekach zgodnie z wieloletnią tradycją w dniu 23 kwietnia odbył się XX Gminny Festiwal Piosenki Uczniowskiej. Do udziału w konkursie łącznie zgłosiło się 21  uczestników ze szkół podstawowych z Pasiek, Goworowa oraz Kunina. Jak zawsze poziom artystyczny był bardzo wysoki. Uczniowie zachwycili publiczność i jurorów doborem oraz wykonaniem przygotowanych utworów. Zwycięzcy oraz pozostali uczestnicy festiwalu otrzymali nagrody ufundowane przez  Gminną Bibliotekę Publiczną w Goworowie oraz Departament Edukacji i Sportu Sejmiku Mazowieckiego. Laureaci w poszczególnych kategoriach wiekowych zaprezentują się wkrótce na Gminnym Festiwalu Piosenki w Pasiekach. Wydarzenie przygotowane zostało przez nauczyciela muzyki p. M. Fidelisa we współpracy z panią dyrektor GBP w Goworowie - Ewą Wyrębek. Oprawę plastyczną przygotowała pani Justyna Idzikowska

            Tegorocznymi laureatami zostali:

            Kategoria klasy 0-I

            I miejsce – Liliana Zduniak

            II miejsce – Nadia Rozmarnowska

            III miejsce – Weronika Gołębiewska

            Kategoria klasy II - III

            I miejsce – Maja Jagodzińska

            II miejsce – Hanna Kośnik

            III miejsce – Jagoda Zegarowska

            Kategoria klasy IV-VI

            I miejsce – Franciszek Bednarczyk

            II miejsce – Zofia Świąder

            III miejsce – Oliwia Drabot

            Kategoria klasy VII- VIII

            I miejsce – Zuzanna Twardziak

            II miejsce -  Aleksandra Sówka

            III miejsce - Olga Strzałkowska

             

            Tekst: M. Fidelis 

            Foto: J. Idzikowska

          • Niebieskie Igrzyska – sport, integracja i wspólna radość w nszej skole!

          • W naszej szkole 28 kwietnia 2026 roku odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Niebieskie Igrzyska, które połączyły sport, radość oraz integrację całej społeczności uczniowskiej. Inicjatywa ta ma na celu zwiększanie świadomości na temat autyzmu, promowanie akceptacji, empatii oraz budowanie postawy wzajemnego szacunku i wsparcia. To także doskonała okazja do pokazania, że każdy – niezależnie od swoich możliwości – może aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły i czerpać radość ze wspólnego działania.

            Tego dnia dominował kolor niebieski – uczniowie przyszli ubrani w odcieniach błękitu, symbolizując solidarność z osobami w spektrum autyzmu.

            Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnego biegu, który podkreślił jedność i wspólnotowy charakter igrzysk. Następnie odbyła się rozgrzewka poprowadzona przez uczennice klasy 8 – Olę i Karolinę, które z energią i zaangażowaniem przygotowały wszystkich do dalszych aktywności. Kolejnym punktem programu było uroczyste odśpiewanie hymnu Niebieskich Igrzysk, wprowadzające uczestników w wyjątkową atmosferę wydarzenia.

            Na uczniów czekało wiele sportowych atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszył się sprawnościowy tor przeszkód, który wymagał zręczności i sprytu. Nie zabrakło także emocjonującego przeciągania liny oraz skoków przez linę, które dostarczyły wielu uśmiechów i pozytywnej energii.

            W trakcie wydarzenia można było również odwiedzić słodką kawiarenkę, gdzie serwowano pyszne, niebieskie deserki i babeczki. Był to doskonały moment na odpoczynek i integrację.

            O uwiecznienie tych wyjątkowych chwil zadbała fotoreporterka – uczennica Amelka, natomiast nad prawidłowym przebiegiem wydarzenia czuwał główny koordynator Norbert.

            Niebieskie Igrzyska były nie tylko okazją do aktywności fizycznej, ale przede wszystkim ważną lekcją empatii, akceptacji i wspólnoty. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie oraz stworzenie tak pięknego wydarzenia! 💙

            Tekst, Foto: Monika Długołęcka, Amelia Brejnak

          • Gminny Konkurs Recytatorski

          • Dnia 22 kwietnia 2026 r. w Szkole Podstawowej w Pasiekach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Opowieści zapisane w słowach.” Uczestnicy konkursu recytowali wybrany fragment prozy. Konkurs miał na celu inspirowanie młodego pokolenia do poznawania twórczości literackiej i pobudzanie do aktywnych poszukiwań swoich ulubionych twórców. Uczestnicy konkursu prezentowali fragmenty prozy z kanonu lektur szkolnych i innych pozycji literatury dziecięcej i młodzieżowej.

            W konkursie wzięli udział uczniowie klas III- VIII ze Szkoły Podstawowej w Goworowie, Szkoły Podstawowej w Kuninie oraz Szkoły Podstawowej w Pasiekach.

            Występy uczestników oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: kategoria I – uczniowie klas III - IV kategoria II – uczniowie klas V- VI

            kategoria III- uczniowie klas VII- VIII Prezentowane utwory oceniane były pod względem następujących kryteriów: dobór repertuaru, opanowanie pamięciowe tekstu, interpretacja tekstu i ogólne wrażenie artystyczne. Wszyscy uczestnicy wspaniale zaprezentowali swoje recytatorskie umiejętności, co zostało docenione przez Jury. Zwycięzcy poszczególnych kategorii:

            kategoria kl. III- IV

            I miejsce – Zofia Kucińska– S.P. Kunin

            II miejsce – Antonina Rurka – S. P. Goworowo

            III miejsce – Dominik Kraska – S. P. Pasieki

            Wyróżnienie- Oskar Owczarek- S.P. Pasieki

             

            kategoria kl. V- VI

            I miejsce – Oliwia Śniadała – S.P. Pasieki

            II miejsce – Dawid Jagodziński – S. P. Pasieki

             

            kategoria kl. VII-VIII

            I miejsce – Zuzanna Gałązka – S. P. Goworowo

            II miejsce – Aleksandra Sówka – S. P. Pasieki

            III miejsce – Karolina Brejnak – S.P. Pasieki

            Wyróżnienie –Zofia Radecka – S. P. Goworowo

            Konkurs zorganizowany był przez Szkołę Podstawową w Pasiekach, a za jego przygotowanie odpowiedzialna była Pani Agnieszka Solmińska oraz Pani Justyna Idzikowska. Współorganizatorem konkursu była Gminna Biblioteka Publiczna w Goworowie. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania uczestnikom konkursu i ich opiekunom za pracę włożoną w przygotowanie uczniów do występów i udział w konkursie. Dziękujemy Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie – Ewie Wyrębek za nieocenione wsparcie w formie ufundowanych nagród . Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

            Tekst: A. Solmińska

            Foto: J. Idzikowska

          • Przegląd Legend Mazowsza pt. „Chcecie wierzcie lub nie wierzcie”

          • Dnia 24 kwietnia 2026 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Przeglądzie Legend Mazowsza pt. „Chcecie wierzcie lub nie wierzcie”.

            Przegląd, którego organizatorem był GOKSiR odbył się w świetlicy w Goworowie.

            Nasza grupa wystawiła legendę „O tym , jak Boguszko ocalił ostrołęckich szewców”. Komisja Przeglądu Legend Mazowsza oceniając występy naszych uczniów zwróciła uwagę na umiejętność oddania klimatu mazowieckich lasów oraz osadzenie opowieści w realnych miejscowościach- takich jak Ostrołęka, Różan czy Pułtusk. Komisja zwróciła też uwagę na piękno tradycji rzemieślniczych i kupieckich ukazanych w legendzie.

            Doceniono grę aktorską naszych uczniów, a tytuł najlepszej aktorki tegorocznego przeglądu zdobyła Oliwia Śniadała- uczennica kl. V, która wcieliła się w rolę Boguszki.

            Za przygotowanie inscenizacji legendy odpowiedzialne były Pani Agnieszka Solmińska oraz Pani Katarzyna Krawczyk.

            Dziękujemy bardzo organizatorom za możliwość uczestniczenia w konkursie, który stwarza okazję do poszukiwania tradycji i historii naszego regionu.

             

            Tekst i foto: A. Solmińska 

          • Łączy nas pamięć – Żonkile 2026 w naszej szkole.

          • Nasza szkoła z dumą dołączyła do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile 2026”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim. To wyjątkowe wydarzenie ma na celu pielęgnowanie pamięci o bohaterach tamtych dni oraz budowanie wrażliwości historycznej wśród młodego pokolenia.

            W ramach akcji uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, projekcjach materiałów filmowych oraz rozmowach poświęconych historii i znaczeniu powstania. Nie zabrakło również działań symbolicznych – uczniowie przygotowali papierowe żonkile, które są znakiem pamięci, szacunku i solidarności.

            Dzięki udziałowi w inicjatywie nasi uczniowie mieli okazję lepiej zrozumieć trudną historię oraz zastanowić się nad wartościami takimi jak odwaga, odpowiedzialność i szacunek wobec drugiego człowieka. Wspólne działania były nie tylko ważną lekcją historii, ale także inspiracją do refleksji nad współczesnym światem.

            Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w tę ważną inicjatywę.

            Tekst, foto: Anna Ruszczyk, Monika Długołęcka

          • Wiem wszystko o Polsce, bo jestem Polakiem – uczniowie sprawdzili swoją wiedzę.

          • Dnia 15 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o Polsce- „Wiem wszystko o Polsce, bo jestem Polakiem”, skierowany do uczniów klas 4–8. W wydarzeniu wzięło udział 15 uczestników, którzy z dużym zaangażowaniem zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi historii, geografii, kultury oraz tradycji naszego kraju. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a uczniowie wykazali się imponującą wiedzą i prawdziwie patriotyczną postawą.

            Organizacja konkursu związana była ze zbliżającym się Świętem Konstytucji 3 Maja, co stanowiło doskonałą okazję do utrwalenia najważniejszych informacji o naszej ojczyźnie oraz kształtowania postaw obywatelskich wśród młodzieży. Tego typu inicjatywy pokazują, jak ważna jest znajomość historii i dziedzictwa narodowego.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i gratulujemy odwagi oraz wiedzy. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników, które nastąpi 30 kwietnia 2026 roku.

            Tekst, foto: Monika Długołęcka, Anna Ruszczyk

          • Słodkie święto w naszej szkole – Dzień Czekolady!

          • W poniedziałek 15 kwietnia 2026 roku w naszej szkole zrobiło się wyjątkowo słodko! Z okazji Dnia Czekolady zorganizowana została klimatyczna kawiarenka, w której można było skosztować pysznych, czekoladowych przysmaków.

            Nie zabrakło również emocji – odbył się konkurs klas na najciekawszego „czekoludka”. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem!

            🥇 I miejsce zdobyła klasa 7🥈 II miejsce klasy 5 i 8.

            Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni – oczywiście pysznymi czekoladami 🍬

            To był dzień pełen uśmiechu, dobrej zabawy i… słodkich chwil! 

            Tekst, foto: Anna Ruszczyk, Monika Długołęcka

          • Święta Wielkanocne

          • Dnia 31 marca br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

            Na uroczystości zebrali się Pan Dyrektor – Adam Grabowski, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice oraz wszyscy pracownicy szkoły. Na uroczystość przybył zaproszony gość- Proboszcz Parafii Goworowo Jerzy Kaczyński. Na początku głos zabrał Pan Dyrektor, który nawiązał w swoim przemówieniu do obchodów Wielkiego Tygodnia oraz złożył wszystkim życzenia świąteczne. Swoje słowa do zgromadzonych skierował także Ksiądz Proboszcz.

            Następnie uczniowie zaprezentowali przygotowany program słowno- muzyczny. Tematyka tego uroczystego spotkania nawiązywała do Krzyża, który dla chrześcijan jest znakiem szczególnym. Uczestnicy akademii z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze o tej tematyce, które przeplatane były znanymi melodiami wielkopostnymi.

            Program artystyczny przygotowany był pod kierunkiem Księdza Łukasza Ciecierskiego, Pani Agnieszki Solmińskiej i Pana Mariusza Fidelisa. Dekoracje wykonały Pani Katarzyna Krawczyk i Pani Elżbieta Kuczyńska.

            Tekst: A. Solmińska

            Foto: J. Idzikowska

          • Turniej bezpieczeństwa w ruchu drogowym - eliminacje gminne

          • W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych eliminacjach Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Goworowie. Zmagania rozpoczęły się od części teoretycznej, sprawdzającej znajomość przepisów ruchu drogowego, a następnie uczestnicy przystąpili do części praktycznej na placu manewrowym. Pomimo dużego zaangażowania i dobrych chęci, tym razem nie udało się odnieść sukcesu. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział, wysiłek oraz godne reprezentowanie naszej szkoły.

            Tekst i foto: K. Krawczyk

          • Uhonorowanie wolontariuszy akcji budowy Hospicyjnego Domu Aniołków

          • ,, Każdy, kto pomaga z serca, staje się aniołem dla tych, którzy już nie mają siły latać"

            W naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość podsumowująca udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Budowa Hospicyjnego Domu Aniołków”. Był to szczególny moment, podczas którego uhonorowani zostali uczniowie najbardziej zaangażowani w działania wolontariackie.

            Podczas spotkania wręczono statuetki najaktywniejszym wolontariuszom, którzy z ogromnym oddaniem włączyli się w organizację zbiórki. Ich zaangażowanie obejmowało m.in. przygotowanie kiermaszu, udział w licytacjach internetowych słodkości i domowych przetworów oraz pomoc w koordynacji całej akcji. Dzięki ich pracy i otwartym sercom możliwe było osiągnięcie tak pięknego rezultatu.

            Uroczystość była nie tylko okazją do wyróżnienia młodych ludzi, ale również momentem refleksji nad znaczeniem bezinteresownej pomocy. Wolontariusze pokazali, że empatia, wrażliwość i gotowość do działania mogą realnie wpływać na życie innych.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom i dziękujemy za ich zaangażowanie. Jesteśmy dumni, że w naszej społeczności są osoby, które z tak wielkim sercem niosą pomoc potrzebującym.

            Dziękujemy, że jesteście Aniołami dla innych.

            To właśnie dzięki takim postawom świat staje się lepszy. 💙

            Tekst, foto: Anna Ruszczyk, Monika Długołęcka

          • Podróż do świata poczty

          • „Pocztowe Przygody” to autorski program Fundacji Grupy Poczta Polska, opracowany na rok szkolny 2025/2026 przygotowany we współpracy z Pocztą Polską i objęty Patronatem honorowym Ministra Edukacji. To ogólnopolska inicjatywa, której celem jest przybliżenie uczniom historii poczty, roli pocztowego operatora narodowego oraz wartości związanych z komunikacją i budowaniem wspólnoty.

            Program obejmuje trzy kompletne scenariusze zajęć do realizacji w przedszkolach i w klasach 1–3 szkoły podstawowej. Każdy scenariusz prowadzi dzieci krok po kroku przez pocztową przygodę; od pierwszego kontaktu z korespondencją, przez twórczą zabawę w nadawanie przesyłek, aż po świąteczne doświadczenia pełne radości.

            Uczniowie w ramach programu samodzielnie napisali listy do Świętego Mikołaja, które trafiły do specjalnej świątecznej skrzynki i zostały przekazane do placówki Poczty Polskiej w Goworowie, a następnie wyruszyły w daleką podróż do Rovaniemi w Laponii; prosto do wioski Świętego Mikołaja.

            Trzymamy kciuki, aby wszystkie marzenia zapisane w listach spełniły się w te świata!

            Tekst i foto: J. Idzikowska, I. Pskiet.