Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych dniach obchodzone są w Polsce ważne święta:
1 maja to Święto Pracy obchodzone od 1890 roku na świecie, a w Polsce jest świętem państwowym od 1950 roku. Święto zostało ustanowione na pamiątkę strajku chicagowskich robotników walczących o podstawowe prawa każdego pracownika do godnej pracy.
1 maja to także ważna rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku mija 20 lat naszej obecności w strukturach unijnych. Z historią integracji europejskiej jest związany Dzień Europy przypadający na 9 maja. Jest on ustanowiony na pamiątkę ogłoszenia Deklaracji Roberta Schumana, dokumentu, który zapoczątkował proces jednoczenia Europy.
Symboliczną datą jest 2 maja. Jest to dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20. lutego 2004 roku.
3 maja to Święto Konstytucji ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji.
Ważną rocznicą, którą należy przypominać jest 8 maja. W tym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. 8 maja 1945 roku nazistowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację przed przedstawicielami koalicji antyhitlerowskiej.
Te święta to doskonałe okazje do kształtowania postaw patriotycznych, uczenia szacunku dla symboli państwowych i dla wysiłku naszych przodków walczących w przeszłości o jedność i godność narodową.
W przededniu majowych uroczystości 30 kwietnia uczniowie wzięli udział w warsztatach ,, Majowe Święta". Spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski. Następnie podczas krótkiej prezentacji przypomnieliśmy sobie wiadomości dotyczące pochodzenia i znaczenia świąt majowych, przypomnieliśmy symbole narodowe, wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Podczas warsztatów odbył się konkurs- Wiem wszystko o Polsce bo jestem Polakiem.
Zwycięzcy konkursu:
Dominik Kraska klasa II
Aleksandra Sówka klasa VI.
Organizatorami warsztatów byli: Monika Długołęcka, Anna Ruszczyk, Mariusz Fidelis.
Tekst, foto: Monika Długołęcka, Anna Ruszczyk