W ramach programu „Podróże z klasą” uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pasiekach wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Gdańska i Gdyni. W wyjeździe uczestniczyło 22 uczniów z klasy VII i VIII oraz 3 opiekunów.
Pierwszym punktem programu było Westerplatte- symbol wybuchu II wojny światowej. Pani przewodnik ciekawie opowiedziała historię obrony półwyspu. Uczniowie zobaczyli między innymi 25-metrowy pomnik, ruiny koszar, słuchali o przebiegu walk żołnierzy polskich.
Następnie udaliśmy się na Starówkę, gdzie pomimo deszczowej pogody, zwiedzaliśmy zabytki. Widzieliśmy Gdański Żuraw- zabytkowy dźwig portowy. Udaliśmy się na spacer ulicą Długą i Długim Targiem, gdzie zobaczyliśmy zabytkową Fontannę Neptuna. Zwiedziliśmy również Bazylikę Mariacką ze słynnym zegarem astronomicznym.
Kolejnym punktem naszego programu była wizyta w Interaktywnym Muzeum złudzeń optycznych i iluzji. Wchodząc do muzeum tak naprawdę weszliśmy do niesamowitego świata złudzeń optycznych, iluzji, sztuki cyfrowej oraz interaktywnej przestrzeni. Odwiedziliśmy tam wiele pomieszczeń tematycznych, które wprowadziły nas w niesamowity zawrót głowy.
Po tak wyczerpującym dniu wszyscy chętnie udali się do hotelu, gdzie zjedliśmy kolację i mogliśmy odpocząć w swoich pokojach.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzenia Muzeum II Wojny Światowej. Obejrzeliśmy tam ekspozycje, które w niezapomniany sposób przedstawiają historię wojny. Sercem Muzeum jest wystawa zlokalizowana 14 metrów pod ziemią. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, które wpisano w szerszy kontekst europejski i światowy. Uczniowie oglądali archiwalne fotografie i filmy, zapoznali się z interaktywnymi mapami. Analizowali eksponaty obrazujące codzienne życie w czasie II wojny światowej , ukazujące wojnę z perspektywy ludności cywilnej. Niezapomniane wrażenie wywołała w nas instalacja złożona z setek zdjęć Żydów pomordowanych przez Niemców w czasie Holokaustu oraz ściana wzniesiona z replik walizek ludzi zwożonych do obozów koncentracyjnych. Duże wrażenie na uczniach zrobiły dwa czołgi oraz zawieszone pod sufitem repliki bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Do najbardziej spektakularnych elementów wystawy zaliczyć można dwie rekonstrukcje warszawskiej ulicy: w przededniu wojny oraz tuż po jej zakończeniu. Pani przewodnik w bardzo interesujący sposób przybliżyła wydarzenia związane z okresem wojny i uświadomiła uczniom jej tragizm.
Kolejnym punktem naszego zwiedzania było Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Na pierwszej kondygnacji budynku dowiedzieliśmy się o procesie powstawania bursztynu. Niemal na całym świecie jest około 300 odmian żywic w różnym wieku i kolorze. Na drugiej podziwialiśmy wyroby z bursztynu. Znajdują się tam obiekty zabytkowe świadczące o mistrzostwie dawnych bursztynników , ale i współczesna, nowoczesna biżuteria.
Następnie przeszliśmy spacerem do Stoczni Gdańskiej, gdzie widzieliśmy Pomnik Poległych Stoczniowców, który upamiętnia tragiczne wydarzenia z grudnia 1970 roku, kiedy to doszło do strajków i demonstracji robotniczych, brutalnie stłumionych przez milicję i wojsko.
Po południu opuściliśmy Gdańsk i pojechaliśmy do Gdyni. Udaliśmy się na Skwer Kościuszki, gdzie mogliśmy zobaczyć cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Zwiedziliśmy żaglowiec „Dar Pomorza”, który zrobił na nas ogromne wrażenie.
W drodze powrotnej z Gdyni odwiedziliśmy molo w Sopocie, gdzie mogliśmy udać się na krótki spacer i chwilę odpoczynku przed drogą powrotną. Podziwialiśmy wzburzone fale i nisko latające mewy.
Wycieczka była bardzo udana. Wszystkie punkty zaplanowane w harmonogramie zostały zrealizowane. Uczniowie wrócili pełni wrażeń i bogatsi w nowe doświadczenia i wiedzę.
Tekst i foto: Agnieszka Solmińska