Trudności, z jakimi na co dzień mierzą się osoby autystyczne i ich bliscy wynikają przede wszystkim z braku akceptacji. O ile większość społeczeństwa jest świadoma istnienia spektrum autyzmu i cech, które mu towarzyszą, o tyle niektóre zachowania osób w spektrum ciągle spotykają się z niezrozumieniem i odrzuceniem.
Świadomość, że autyzm istnieje, jest już w społeczeństwie od dłuższego czasu, ale akceptacji nadal brakuje. Dlatego kwiecień ogłoszony został Miesiącem Akceptacji Autyzmu.
Nasi uczniowie po raz kolejny pokazali, że potrafią się solidaryzować z ludźmi ze spektrum autyzmu i wzięli udział w warsztatach robienia motyli.
Dlaczego motyle? Motyle symbolizują indywidualność, wrażliwość, różnorodność i przeobrażanie się. I takie właśnie są osoby ze spektrum autyzmu – wyjątkowe, ciekawe, barwne i dążące do rozwoju.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Światowy Dzień Autyzmu przybliża nam zagadnienie autyzmu, daje nam znakomity pretekst do tego, aby zgłębić temat lub zapoznać się z nim. Stwarza nam świetną możliwość do tego, aby realizować liczne inicjatywy przeciwdziałające dyskryminacji osób ze spectrum autyzmu i ich rodzin. Jednak najważniejsze jest w tym wszystkim to, że autyzm to nie „święto jednego dnia czy miesiąca”, a codzienna akceptacja, zrozumienie i dawanie wsparcia, tym, którzy jego potrzebują. To świetna okazja do edukacji siebie i innych, do tego, by wspólnie pracować na lepszy świat!
3 kwietnia w naszej szkole również obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Uczniowie wykonali plakaty, które w bardzo ciekawy sposób pokazały, że jesteśmy blisko naszych rówieśników, którzy potrzebują wsparcia. Kolorem dominującym we wszystkich pracach był kolor niebieski. W tym dniu uczniowie i nauczyciele naszej szkoły ubrali się niebiesko. Celem tego wyjątkowego dnia było uwrażliwienie uczniów na to, że „inny” nie znaczy gorszy. Uświadamianie, czym jest autyzm, co oznacza. Jak tworzyć pozytywne relacje ze wszystkimi, jak akceptować „inność”, jak wzrastać w poczuciu akceptacji i szacunku, jak nieść pomoc oraz jak być empatycznym.
„ Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka,
gdyby wszyscy byli silni jak konie,
gdyby wszyscy byli jednakowo bezbronni w miłości,
gdyby każdy miał to samo
nikt nikomu nie byłby potrzebny.”
ks. Jan twardowski
Dzień autyzmu, daje nam nauczycielom, pedagogom, okazję do tego, aby przekazywać uczniom wiedzę na temat tego zaburzenia, integrować grupę. Pokazywać i uczyć, jak być dobrym kolegą, koleżanką, człowiekiem! Wiedza jest kluczem do zrozumienia i bycia razem, do tworzenia wzajemnych relacji, a także radzenia sobie z własnymi emocjami. Poznanie potrzeb kolegi i jego odmienności może stać się początkiem wspaniałej relacji. Wrażliwość, otwartość na drugiego człowieka, uważność to wartości nieocenione.
Tekst, foto: Anna Ruszczyk, Monika Długołęcka