W klasach nauczania początkowego uczniowie wykazują duże zainteresowanie światem poetyckim, przedstawionym często z pozycji dziecka. Ich uwagę przyciąga łatwo wpadający w ucho rym oraz rytmicznie powtarzające się elementy językowe, które wywołują przyjemne wrażenia związane z odbiorem treści. Utwory poetyckie wykorzystujemy w realizacji celów kształcenia i wychowania.
Dzięki plastycznemu, obrazowemu operowaniu słowem, wywołaniu wrażeń dźwiękowo-słuchowych, działając poprzez nastrój, wiersz przybliża dziecku rzeczywistość, przedstawia myśl, uczucia i refleksje innych ludzi. Poznawanie, recytowanie i inscenizowanie wierszy uświadamia uczniom wielorakie możliwości wykorzystania języka w opisywaniu świata, w intencjonalnym. Oddziaływanie poezji wyraża się w kształtowaniu wyobraźni i uczuć dziecka, w inspirowaniu aktywności twórczej, w rozszerzaniu zakresu doświadczeń indywidualnych ucznia. Przeżycia estetyczne, towarzyszące poznawaniu utworów poetyckich, czynią dzieci wrażliwymi na piękno języka, na złożoność formy, wyrabiają smak literacki. Wywołana fascynacja utworem literackim pozwala odczuć jego sens, zawartą w nim myśl przewodnią. Wygłaszanie i inscenizowanie wierszy ośmiela dzieci w kontaktach społecznych, uczy odpowiedzialności i współdziałania, wpływa na kształtowanie poprawnego wypowiadania się pod względem artykulacji, intonacji, modulacji i siły głosu.
Obcowanie z poezją w wieku przedszkolnym, niesie ze sobą wiele korzyści. Wystąpienie uczniów na forum szkoły sprawia im ogromną radość i przyjemność. Udział w konkursie recytatorskim pt. ,,Zima w poezji” był wspaniałym obcowaniem z poezją. Była to znakomita okazja do zaprezentowania talentów przed publicznością, możliwość dla dzieci do wzmacniania wiary we własne siły oraz wspaniała zabawa, posiadająca wiele aspektów zarówno dydaktycznych, wychowawczych oraz społecznych.
Głównym celem konkursu było przybliżenie twórczości polskich poetów, zainteresowanie dzieci poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich dzieci, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, prezentacja umiejętności uczniów oraz rywalizacja w przyjaznej atmosferze.
W szkolnym konkursie recytatorskim, który odbył się 07.02.2023 r. wzięło udział dwadzieścia osób z klas 0-III. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: 0A-0B oraz I-III. O wynikach zdecydowało jury w składzie : Pani Katarzyna Sobotka przedstawiciel Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie Filia w Pasiekach współorganizator konkursu, Pani Anna Ruszczyk, Pani Monika Długołęcka. Na ocenę miały wpływ następujące elementy: tempo, intonacja, interpretacja, znajomość tekstu i ogólny wyraz artystyczny. Członkowie jury mieli bardzo trudne zadanie do wykonania, bowiem poziom wszystkich wykonawców był bardzo wysoki.
Zwycięzcami konkursu w kategorii wiekowej 0A-0B zostali:
I miejsce: Maja Jagodzińska
II miejsce Maria Śniadała
III miejsce Sandra Lubiak
Zwycięzcami konkursu w kategorii I-III zostali:
I miejsce Oliwia Śniadała
II miejsce Kornelia Kachniarz
III miejsce Nikola Wilamowska
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia.
Bardzo dziękujemy Pani Ewie Wyrębek kierownikowi Gminnej Bibliotece Pedagogicznej w Goworowie oraz Pani Katarzynie Sobotce pracownikowi Gminnej Biblioteki w Goworowie Filia w Pasiekach, za zakup nagród rzeczowych.
Wszystkim uczniom, którzy brali udział w konkursie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Tekst i foto: M. Gałązka, I.Pskiet