Wiedza o przeszłości pozwala lepiej zrozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja.
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Dzisiejszego dnia uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej w ramach obchodów 81 rocznicy powstania w getcie warszawskim. Uczniowie przygotowali i przypięli sobie papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania w getcie. Na zajęciach odbyły się prelekcje oraz projekcje filmów przygotowanych przez Muzeum Polin.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żółte żonkile są symbolem zbiorowej pamięci.Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. Nie mają one na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów, są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.
Tekst, foto: Monika Długołęcka